Taivano „stebuklas“

Pasaulinės krizės akivaizdoje informacijos tikrai nebus per daug. Vilniaus politikos analizės institutas pradeda projektą, skirtą supažindinti visuomenę su paprasčiausiais faktais ir skaičiais apie kitų šalių patirtį koronaviruso grėsmės akivaizdoje.
Pirmoji valstybė – Taivanas, kurio patirtis pasaulyje vis dar laikoma savotišku stebuklu. Laikoma nepaisant to, kad šalis jau išgyvena antrąją viruso plitimo bangą (dabar iš esmės atvežamą iš Europos), kurios metu užsikrėtusiųjų skaičius padvigubėjo. Tačiau ir šie skaičiai – itin maži, nors Taivanas nesiėmė ir kol kas nežada imtis gyvenimo stabdymo šalies viduje.
Beje, svarbu paminėti, kad Vilniaus politikos analizės institutas, pateikdamas šią informaciją apie šalis, neagituoja už vienas ar kitas priemones. Kai kurios jų nebūtinai teisiškai ar dėl kitų priežasčių gali būti net pritaikomos Lietuvoje. Be to, spręsti dėl priemonių taikymo turi atitinkamos institucijos. Tačiau bent jau informuoti visuomenę apie kitų šalių patirtį – ir mūsų, kaip „idėjų kalvės“ (angl. Think-tank) pareiga.

GYVENTOJŲ IR TURISTŲ SKAIČIAI

Gyventojų – apie 23,6 milijono, apie 850 tūkstančių oficialiai dirba Kinijoje, turistų skaičius per metus – 11,84 milijono, atvykusių iš Kinijos per metus – 2,71 milijono (visi duomenys -2019 metų)
Atstumas nuo žemyninės Kinijos – 110-130 kilometrų
Užsikrėtusiųjų koronavirusu: 100 (iki kovo 10 d. buvo vos 47 patvirtinti užsikrėtimo atvejai – 26 “įvežtiniai”, 21 – užsikrėtęs šalies viduje, tačiau nuo kovo 10 d. šalyje stebima “antroji banga” per savaitę daugiau kaip padvigubinusi užsikrėtusiųjų skaičių. Absoliuti dauguma jų yra “įvežtiniai” atvejai, daugiausia iš Europos)
Ligotumas – sergančiųjų skaičius tenkantis 100 tūkstančių gyventojų – 0,4. Palyginimui Lietuvoje kol kas – maždaug 1,2, Italijoje – daugiau kaip 52, Kinijoje – apie 5,6
Mirčių nuo viruso Taivane – 1

PRIEMONĖS, KURIŲ IMTASI:

IŠMOKTOS SARS VIRUSO PAMOKOS

Patys Taivano atstovai dabar teigia, kad sėkmingai dorotis su krize jiems padeda išmoktos SARS epidemijos pamokos. Tuomet net 150 tūkstančių šalies gyventojų buvo skirtas didesnis ar mažesnis (buvo du lygiai) karantinas. Tačiau ir tuomet asmenų, kuriems buvo patvirtintas virusas skaičius šalyje nebuvo didelis – 346. Gerokai daugiau negu šį kartą buvo mirčių. Teigta, kad tiesiogiai nuo SARS viruso tuomet mirė 37 žmonės, o dar 36 atvejais buvo vadinami “su SARS susijusiomis mirtimis”.

KELIAUTOJŲ PATIKRA IR KELIONIŲ RIBOJIMAI

2019 metų gruodžio 31 d. (tą pačią dieną, kai Kinija informavo Pasaulio sveikatos organizaciją apie protrūkį Uhano mieste) Taivanas ėmėsi tikrinti lėktuvų atskrendančių tiesioginiais reisais iš Uhano keleivius dėl gripo simptomų. Nuo 2020 metų sausio 5 d. Taivano ligų kontrolės centras imtas informuoti apie visus susirgusius iš Uhano atvykusius asmenis. Sausio 20 d. įkurtas Centrinis epidemijos koordinavimo centras. Sausio 23 d.uždrausta į šalį atvykti Uhano gyventojams, kiti atvykstantys iš Kinijos nuo tos dienos privalėjo pildyti sveikatos deklaracijas. Vėliau kelionių kontrolė ir draudimai dar stiprinti remiantis konkrečia informacija iš konkrečių (pirmiausia Kinijos) teritorijų. Kovo 14 d., blogėjant padėčiai pasaulyje ir prasidėjus antrajai viruso plitimo bangai šalyje, Taivanas įvedė privalomą 14 dienų karantiną visiems atvykstantiems iš Europos ir JAV. Po to, kai paaiškėjo, jog į šalį įvežamo užkrato atvejų toliau daugėja, Taivanas kovo 18 d. paskelbė, kad nuo kovo 19 d. uždraus į šalį atvykti visiems užsieniečiams, išskyrus turinčius leidimą dirbti šalyje, diplomatus ir vykdančius konkrečius komercinius kontraktus.

KARANTINUOTŲ ASMENŲ STEBĖJIMAS

Nuo 2020 sausio 29 d. įvestas privalomas karantinuotų asmenų stebėjimas, pasitelkus vyriausybės išduotus mobiliuosius telefonus. Vasario 7 d. pora nubausta 10 tūkstančių JAV dolerių prilygstančia bauda už 14 dienų karantino pažeidimą. Vasario 14 d. trys atvykusieji iš Honkongo ir pažeidę karantino taisykles ne tik nubausti po 2350 JAV dolerių prilygstančiomis baudomis, bet ir uždaryti į medicininio izoliavimo centrą. Vasario 15 d. viešai atskleistos trijų Taivano piliečių, kurie pradingo, nors jiems buvo skirtas karantinas, asmenybės

MEDICININĖS APSAUGOS PRIEMONĖS

Sausio 22 d. vyriausybė priėmė medicininių apsaugos priemonių (pirmiausia apsauginių kaukių) gamybos planą ir įvedė šių priemonių kainų reguliavimą – ne daugiau 10 JAV dolerių už 50 kaukių. Kaukių gamybos planas iš karto patvirtintas gerokai viršijantis šalies poreikius (iš pradžių beveik 2,5 milijono per dieną, nors poreikis buvo tik 1,3 milijono, vėliau kaukių gamyba nuolat didinta ir tuoj pasieks 10 milijonų per dieną). Vyriausybė nustatė ne tik maksimalias kaukių kainas, bet ir suteikė teisę kiekvienam šalies gyventojui per savaitę įsigyti tam tikrą kaukių kiekį. Medicininėmis apsaugos priemonėmis iš karto visiškai aprūpintos visos gydymo įstaigos. Vėliau įvestas medicininių kaukių eksporto į užsienį draudimas. Vyriausybė pati papildomai investavo į kaukių gamybą.

GYVENTOJŲ TESTAVIMAS DĖL KORONAVIRUSO

Absoliutus masinis gyventojų testavimas (kaip, pavyzdžiui Pietų Korėjoje) niekada neįvestas, bet nuo vasario 17 d. gyventojų testavimo galimybės padidintos iki 1300 testų per dieną. Tiesa, ta riba niekada nepasiekta ir net ne visi karantinuoti žmonės yra testuojami.

GYVENIMO APRIBOJIMAI

Jokių esminių gyvenimo ribojimų šalies viduje Taivanas niekuomet nesiėmė ir toliau imtis neketina. Vyriausybės atstovai kovo 17 d. oficialiai pareiškė, kad, nepaisant antrosios viruso plitimo bangos ir griežtų priemonių, kurių imtasi daugelyje pasaulio šalių, šalies valdžia darys viską, kad gyvenimas šalyje nebūtų stabdomas. Nuo vasario 15 d. Iki vasario 25 d. buvo paskelbtos mokyklų atostogos, tačiau dabar jos vėl veikia ir vyriausybės rekomendacijos yra tokios: jeigu klasėje atsiranda vienas užsikrėtęs koronavirusu, klasės mokymosi procesas stabdomas dviem savaitėms, jei mokykloje atsiranda du atvejai, visos mokyklos darbas stabdomas dviems savaitėms, jei uždarytų mokyklų skaičius vietovėje pasiekia trečdalį, nutraukiamas visų mokyklų darbas toje vietovėje. Daugiau gyvenimo apribojimų šalyje kol kas nėra.

EKONOMIKOS SKATINIMO PLANAS IR EKONOMINĖS PROGNOZĖS

Vyriausybė priėmė 3,3 milijardo JAV dolerių vertės ekonomikos skatinimo planą, tačiau šalis nesitiki net recesijos. Atvirkščiai – kovo 18 d. duomenimis, Taivanas šiais metais vis dar planuoja 2 proc. ekonomikos augimą, o pats planas, kaip oficialiai teigiama, skirtas tam augimui išsaugoti.