Švedija: ar politikus į šalį pastūmę ekspertai pasirodys teisūs?
Vilniaus politikos analizės institutas toliau tęsia specialų projektą, skirtą išanalizuoti kitų šalių patirtį COVID-19 krizės akivaizdoje ir supažindinti su ja visuomenę.
Šios dienos šalis – Švedija. Ši Lietuvos kaimynystėje esanti valstybė kone viso pasaulio dėmesio susilaukė ne vien dėl net nuo savo kaimynių itin smarkiai besiskiriančio itin liberalaus pandemijos užkardymo modelio, bet ir dėl to, kaip šalyje priimami sprendimai krizės sąlygomis. Dar vienas Švedijos išskirtinumas – ji, keičiantis situacijai, pakeitė ir žmonių testavimo taktiką. Nors apie testų trūkumą Švedijoje bent jau oficialiai nepranešama, nuspręsta testų skaičių ne didinti, o mažinti. Nepaisant to, bent jau Šiaurės šalių kontekste Švedijos padėtis, jeigu vertinsime pagal užsikrėtimų skaičių, atrodo viena geriausių. Pasaulio kontekste Švedijos patirtis vertinama prieštaringai – šalies pasirinkto modelio kritikų netrūksta ne tik šalies viduje, bet ir užsienyje. Tačiau tuo pačiu Švedija susilaukia itin daug pagyrimų ir net siūlymų ją laikyti pavyzdžiu, kaip reikia dorotis su tokiomis krizėmis.
GYVENTOJŲ IR TURISTŲ SKAIČIAI
Gyventojų – šiek tiek daugiau kaip 10 milijonų, turistų skaičius per metus -7,44 milijono (2018 metų duomenys)
Užsikrėtusiųjų koronavirusu: 2046
Atlikta testų – apie 14300 (duomenys – kovo 17 d.)
Ligotumas: 20,3 (100 tūkstančių gyventojų), palyginimui Norvegijoje – 47, Danijoje – 25, Suomijoje -12,6, Estijoje 26,5, Latvijoje -9,5 Lietuvoje kol kas – 5,9, Italijoje – 97,8, Šveicarijoje – 98,8, Kinijoje -5,6.
Mirčių – 25
PRIEMONĖS, KURIŲ IMTASI:
DECENTRALIZUOTA KRIZIŲ VALDYMO SISTEMA
Švedijoje krizių valdymo sistema yra pakankamai decentralizuota. Teigiama, kad pagrindiniai jos principai yra atsakomybė, tęstinumas ir “artumas”. Atsakomybė reiškia, kad už tam tikras sritis turi atsakyti tos srities profesionalai. Tęstinumas reiškia, kad tie profesionalai turi vadovauti procesams ir juos koordinuoti tiek normaliomis, tiek krizės sąlygomis. O “artumas” reiškia, kad krizės valdymas turi būti kiek įmanoma arčiau krizės židinio, todėl net ir krizės sąlygomis nemažai galių suteikta vietos valdžios institucijoms. Remiantis šiais principais ir koronaviruso pandemijos atveju krizei Švedijoje pirmiausia vadovauja ne vyriausybė ir ne politikai apskritai, o Visuomenės sveikatos agentūra. Ji yra atskaitinga Sveikatos ir socialinių reikalų ministerijai, tačiau turi pakankamą autonomiją ir iš esmės yra ne politinė, o profesionalų institucija. Be to, 2020 metų vasario 1 d. Vyriausybės priimtu nutarimu krizės akivaizdoje taikyti Užkrečiamų ligų aktą, būtinus sprendimus gali priimti ir kompetentingas grafystės (lėno) medicinos pareigūnas.
KELIAUTOJŲ PATIKRA IR KELIONIŲ RIBOJIMAI
Jei ne Europos Sąjungos sprendimai, Švedija galbūt net iki šiol netaikytų jokių kelionų draudimų. Tik kovo 13 d. Švedijos premjeras Stefanas Lofvenas pirmą kartą paragino šalies gyventojus iš viso atsisakyti nebūtinų kelionių į užsienį. Iki tol galiojo tik formali Užsienio reikalų ministerijos rekomendacija nevykti į kai kurias krizes labiausiai paveiktas šalis. Tačiau net kovo 13 d. premjero paskelbta rekomendacija yra neprivaloma. Tuo tarpu kelionėms į šalį apribojimai įvesti tik reaguojant į Europos Tarybos ir Europos Komisijos raginimus uždrausti keliones į visą Europos Sąjungą. Švedija taiko draudimą atvykti tik iš šalių nepriklausančių Europos ekonominei erdvei (be ES šalių į ją dar įeina Islandija, Lichtenšteinas, Norvegija bei Jungtinė Karalystė). Nedraudžiama atvykti ir iš Šveicarijos. Atvykstančiųjų sveikatos tikrinimą Švedija laiko neefektyviu būdu stabdyti epidemijos plitimą ir jo netaiko.
KARANTINUOTŲ ASMENŲ STEBĖJIMAS
Karantino reikalavimai Švedijoje yra numatyti. Jais gali būti ribojama žmonių judėjimo laisvė, reikalaujant likti namuose, būti kažkokiose kitose patalpose bei neišvykti iš tam tikros teritorijos. Tačiau tai laikoma kraštutine priemone ir bent jau apie bent kiek dažnesnį bet kokį karantino taikymą iš Švedijos iki šiol nepranešama.
MEDICININĖS APSAUGOS PRIEMONĖS
Jokių rekomendacijų gyventojams dėvėti veido kaukes Švedijoje nėra. Atvirkščiai, Visuomenės sveikatos agentūra net tarp jos pačios pateikiamų atsakymų į svarbiausius klausimus, susijusius su šia pandemija, teigia, kad kaukės neapsaugo. Gyventojams rekomenduojama vengti artimo kontakto, pajutus bet kokius ligos simptomus neiti iš namų, plauti rankas, neliesti veido. Beje, likti namuose, jei pajuto bet kokius ligos požymius, Švedijoje gyventojams leista net nepateikiant darbdaviui jokio medicininio dokumento. Daug daugiau dėmesio skiriama dezinfekciniam skysčiui, kurio ėmė trūkti, todėl prie jo gamybos prisidėjo ir garsiausia Švedijos degtinės gamintoja “Absolut”. Visomis reikiamomis apsaugos priemonėmis, žinoma, aprūpinami medikai.
GYVENTOJŲ TESTAVIMAS DĖL KORONAVIRUSO
Švedija išsiskiria tuo, kad ji, keičiantis situacijai, pakeitė ir gyventojų testavimo taktiką. Iš pradžių buvo taikoma masinio testavimo taktika, kai buvo bandomi nustatyti visi užsikrėtusieji, tiriama jų aplinka ir testuojami visi šio aplinkos asmenys. Tačiau dabar Švedija teigia, kad toks masinis testavimas nebėra efektyvus ir susitelkė tik ties didžiausios rizikos grupėmis. Net ir žmonėms, kurie įtaria užsikrėtę COVID-19, bet serga nesunkiai ir neturi papildomų rizikos faktorių, paprasčiausiai rekomenduojama likti namuose. Tačiau jei žmogus patenka į rizikos grupes, testai jam atliekami.
GYVENIMO APRIBOJIMAI
Švedijoje iki šiol nėra beveik jokių gyvenimo apribojimų. Nutrauktas tik aukštesniųjų klasių ir universitetų stacionarinis mokymosi procesas. Darželiai ir jaunesniųjų klasių moksleiviai mokosi, kaip mokęsi. Toks sprendimas argumentuojamas tuo, jog tik vyresnių klasių moksleiviai ir studentai gali mokytis nuotoliniu būdu, be to, mažiems vaikams į mokyklas arba darželius paprastai nereikia keliauti toliau nuo namų.Taip stengiamasi nesudaryti sunkumų ir tėvams, kurie turi dirbti. Be to, pabrėžiama, kad palikti vaikus, pavyzdžiui, su seneliais medicininių rizikų prasme galėtų būti daug pavojingiau negu toliau leisti veikti mokykloms ir darželiams. Ko gero, vienintelis kitas apribojimas yra 500 ir daugiau žmonių susibūrimai. Susibūrimai iki 500 žmonių iki šiol leidžiami, todėl Švedijoje veikia ne tik kavinės, restoranai, sporto klubai ir kitos laisvalaikio leidimo vietos, bet net slidinėjimo kurortai.
EKONOMINĖS KRIZĖS ĮVEIKIMO PRIEMONĖS IR EKONOMIKOS SKATINIMO PLANAS
Švedijos vyriausybė numatė maždaug 27 milijardų eurų vertės ekonominių priemonių paketą, kuriuo apimamos kone visos gyvenimo sritys. Pavyzdžiui apie 90 milijonų eurų vertės paramos numatyta šalies kultūrai ir sportui – ne vien verslui. Priemonių paketo ašis – skolinimosi galimybės ir dalies įsipareigojimų perėmimas valstybės vardu. Pavyzdžiui, valstybė, saugodama darbo vietas, kai kuriais atvejais įsipareigoja įmonių darbuotojams net du mėnesius pati mokėti 90 proc. jų buvusios algos.
Slapukai padeda užtikrinti, kad ateityje Jūsų apsilankymai šioje svetainėje būtų patogesni. Toliau naršydami šiame puslapyje Jūs sutinkate su šio puslapio slapukų taisyklėmis.Sutinku