Pasaulinė pandemija keičia ne tik kasdienį žmonių gyvenimą, turi didelės įtakos ekonomikai, bet ir lemia naujus tarptautinių santykių reiškinius bei tendencijas.
Viena pagrindinių pastarojo meto tarptautinių santykių tendencijų – “vakcinų karai”, kuriuos intensyviai kariauja ne tik Rusija, bet ir Kinija.
Tai, kad pandemija – puiki proga sustiprinti savo tarptautines pozicijas, galingiausios pasaulio autoritarinės valstybės įvertino nuo pat jos pradžios. Todėl netruko atsirasti net naujas tarptautinių santykių terminas –“kaukių diplomatija”.
Kinija nedelsdama ėmėsi “kaukių diplomatijos”, kurios dėka, tiekdama įvairioms šalims medicinines kaukes, respiratorius bei kitą pandemijos akivaizdoje itin svarbią medicinos prekių produkciją (tiek parduodama tiek siųsdama jas kaip pagalbą) tikėjosi sustiprinti savo įtaką beinukreipti dėmesį nuo kaltinimų, kad dėl pandemijos kalta komunistinė Kinijos valdžia.
Rusija taip pat ėmėsi “pagalbos diplomatijos” bandydama įrodyti pasauliui, kad pandemijos akivaizdoje ji gali tapti gelbėtoja. Ryškiausias tokios diplomatijos epizodas buvo Rusijos kariuomenės atgabenta pagalba nuo pandemijos kenčiančiai Italijai ir tos kariuomenės triumfo žygis per Italiją 2020 metų kovą. Tačiau pasaulinė Rusijos įtakos operacija nuo pat pradžiųbuvo dar gerokai didesnė ir kompleksiškesnė.
Tarp valstybių užsiimančių “vakcinų diplomatija”, “Atlantic Council” išskiria be Kinijos, Rusijos, Indijos dar ir Jungtinius Arabų Emyratus ir JAV. Tiesa Jungtinės Valstijos minimos tik dėl nemokamo 2,5 milijono dozių vakcinų perdavimo Meksikai ir 1,5 milijono dozių – Kanadai. O Jungtiniai Arabų Emyratai šiame sąraše atsidūrė dėl dar menkesnės pagalbos – nemokamo 50 tūkstančių vakcinų dozių perdavimo Egiptui ir 20 tūkstančių dozių – Palestinai.
“Carnegie Europe” ekspertė A.Carragher taikliai pastebi, kad Kinija ir Rusija pandemijos apskritai ir vakcinavimo konkrečiai akivaizdoje stengiasi perrašyti tarptautines taisykles, todėl tikėtis, kad padėtis gali keisti ir “vakcinų karų” fronte būtų naivu.
Juo labiau kad tiek Rusija, tiek ir Kinija šiuose karuose jau yra panaudojusi ne vien dezinformacijos, bet ir kibernetinių atakų ginklą.
Tyrėjai mano, kad Rusijos ir Kinijos kompiuteriniai įsilaužėliai 2020 metaissurengė kibernetines atakas ir prieš Europos vaistų agentūrą, kuri turi įgaliojimus patvirtinti arba ne vakcinas Europos Sąjungoje. Atakų metu galėjo būti pavogti agentūros sukaupti duomenys.
Slapukai padeda užtikrinti, kad ateityje Jūsų apsilankymai šioje svetainėje būtų patogesni. Toliau naršydami šiame puslapyje Jūs sutinkate su šio puslapio slapukų taisyklėmis.Sutinku