Apie

Interaktyviuose mokymuose moksleiviai susipažįsta su skaitmeniniais tyrimų metodais. Šių metodų pagalba galima tyrinėti laisvai internete prieinamą informaciją ir atpažinti melus bei dezinformaciją. Mokiniai išmoksta, kaip panaudoti visiems prieinamas skaitmenines technologijas dezinformacijos demaskavimui, taip pat sužinos, kas ir kodėl kuria melagingą informaciją, išmoksta ją atpažinti ir apsaugoti savo bendruomenę nuo tolesnio jos plitimo. Mokymų metu moksleiviai išmoksta atskirti faktus nuo manipuliacijų, sustipriną kritinį mąstymą. Atvirų šaltinių metodai, kuriuos pasitelksime šiuose mokymuose, yra paprasti ir išmokti jais naudotis užtenka vos kelių valandų. Po šių mokymų dalyviai ne tik geriau supranta, kaip veikia dezinformacija, bet taip pat gali patys pasitikrinti juos dominančią informaciją internete. Bene didžiausia dalis Lietuvai tenkančios dezinformacijos yra nukreipta į Lietuvos kariuomenę ir NATO pajėgas Baltijos šalyse. Siekiant nepasiduoti provokacijoms, reikia suprasti dezinformaciją, jos tikslus ir metodus.

LEKTORIAI

VIKTORIJA RUSINAITĖ

Dr. Viktorija Rusinaitė, yra Vilniaus politikos analizės instituto Europos saugumo programos vadovė ir kasmetinės užsienio politikos ir saugumo konferencijos „Vilniaus konsultacijos“ kuratorė. Savo veikloje pagrindinį dėmesį ji skiria visuomenės atsparumo, saugumo ir užsienio politikos klausimams Lietuvoje, o tyrimuose nagrinėja dezinformaciją ir Rusijos strateginius naratyvus. Šiais klausimais Viktorija yra vedusi seminarus kariškiams, ministerijų atstovams, diplomatams, jauniesiems Rytų Partnerystės regiono lyderiams, studentams. Viktorija įgijo išsilavinimą Vytauto Didžiojo Universitete ir Bolonijos Universitete.  Ji turi apie 10 metų analitinio darbo patirties ir laisvai valdo lietuvių, anglų, rusų kalbas, turi vokiečių kalbos pagrindus.

LUKAS ANDRIUKAITIS

Lukas Andriukaitis atvirojo kodo analizės metodų mokytojas, bei asocijuotasis direktorius Atlanto tarybos Skaitmeninių tyrimų laboratorijoje (DFRLab) bei asocijuotasis analitikas Vilniaus politikos analizės institute. Savo darbe jis naudoja novatoriškus ir interaktyvius metodus, siekdamas atskleisti propagandą, bei išmokyti kitus tai daryti. Per daugiau nei 30 įvairių mokymų ir seminarų Lukas yra apmokęs virš 600 žmonių. Tarp jų – žurnalistai, kariškiai, NVO darbuotojai, valdžios atstovai, studentai ir moksleiviai. Jo seminaruose dalyviai išmoksta naudoti skaitmeninių tyrimų priemones dezinformacijos kampanijoms Europoje, Kaukaze nustatyti, sekti ir analizuoti. Lukas taip pat yra parašęs daug straipsnių kuriuose analizuojama propaganda ir netikros naujienos Europoje ir Baltijos šalyse. Jis turi daugiau nei 6 metų profesinę patirtį skaitmeninės tyrimų ir saugumo srityse. Puikiai moka anglų, rusų ir lietuvių kalbas, turi prancūzų kalbos žinių.

INDRĖ VAREIKYTĖ

Indrė Vareikytė yra Vilniaus politikos analizės instituto vyriausioji analitikė. Anksčiau ji dvi kadencijas vykdė Europos ekonomikos ir socialinių reikalų komiteto narės pareigas, kur buvo išrinkta Rytų kaimynystės politikos stebėsenos komiteto prezidente. Ji rengė dokumentus “Rytų partnerystei dešimt metų: pasiekimai ir būsimos politikos formavimas”, “Pažanga įgyvendinant Europos integracijos reformas mokslo ir technologijų srityje Ukrainoje”, “Garso ir vaizdo žiniasklaidos plėtra Ukrainoje ir Gruzijoje”. Ji yra daugelio pranešimų autorė, tarp jų – „Informacinė ataskaita apie dezinformaciją, kaip žiniasklaida naudojama siekiant paveikti socialinius ir politinius procesus ES ir rytinėse kaimyninėse šalyse“. Tarp jos profesinių interesų yra informacijos politika, ES Rytų partnerystės politika, nauji įgūdžiai ir horizontali lyčių dimensija. Ji buvo apdovanota Lietuvos Respublikos Prezidento dekretu už asmeninį indėlį į Lietuvos pirmininkavimą Europos Sąjungos Tarybai. Indrė laisvai kalba angliškai, rusiškai ir lietuviškai.

PASKAITOS

This project is supported by NATO’s Public Diplomacy Division