Japonija: kruizinio laivo „katastrofa“ ir dviprasmiški skaičiai

Vilniaus politikos analizės institutas toliau tęsia specialų projektą, skirtą išanalizuoti kitų šalių patirtį COVID-19 krizės akivaizdoje ir supažindinti su ja visuomenę.
Šios dienos šalis – Japonija. Valstybė, kurioje šiais metais turėtų vykti (kol kas joks sprendimas atšaukti nepriimtas) vasaros olimpinės žaidynės, koronaviruso kontekste dažniausia minima ne dėl šios priežasties. Pirmiausia Japonija sulaukė viso pasaulio dėmesio ir milžiniškos kritikos dėl savo sprendimo vasario pradžioje Jokohamos uoste į karantiną uždaryti visą “Diamond Princess” kruizinį laivą su 3700 keleivių. Viruso protrūkis laive prasidėjo nuo 10 infekuotųjų, tačiau iš viso laive per karantiną užsikrėtė net 712 keleivių, 8 iš jų jau mirė. 137 keleiviai gydomi iki šiol. 15 iš jų – kritinės arba sunkios būklės.
Ypač daug kritikos ir net pasaulinio dėmesio Japonijos vyriausybė sulaukė ir dėl ypač konservatyvios testavimo taktikos šalyje. Vertinant proporcingai gyventojų skaičiui, testavimo apimtys Japonijoje net kelis kartus mažesnės negu Lietuvoje. Nors šalyje ligotumas iki šiol itin mažas ne tik pasauliniu mastu, bet ir regiono šalių kontekste, kritikai teigia, kad tai – tik tikrosios padėties slėpimas, neatliekant testų. Tačiau vyriausybė tvirtai laikosi savo pozicijos net turėdama galimybę testuoti kelis kartus daugiau gyventojų per dieną. Jei neatitinka tam tikrų kriterijų, Japonijoje, kaip ir Lietuvoje, netestuojami net gydytojai.

GYVENTOJŲ IR TURISTŲ SKAIČIAI

Gyventojų – daugiau kaip 126,5 milijono, turistų skaičius per metus – 31,9 milijono, iš jų apie
9,6 milijonai per metus atvykusių iš Kinijos (visi duomenys – 2019 metų). Po to, kai 2020 metų sausio pabaigoje Kinija uždraudė iš šalies išvykti organizuotoms turistų grupėms, kinų turistų skaičius Japonijoje drastiškai krito. Tačiau 2020 vasarį šalyje vis tiek apsilankė 87,2 tūkstančio atvykėlių iš Kinijos.
Užsikrėtusiųjų koronavirusu: 1007
Atlikta testų – 32125, tačiau testuotų asmenų – vos 16484, nes atlikta daug pakartotinių testų (visi šie duomenys – kovo 18 d.)
Ligotumas: 0,8 (100 tūkstančių gyventojų), palyginimui Kinijoje -5,6, Pietų Korėjoje – 17,2 Honkonge – 3,6, Malaizijoje – 3,7, Singapūre – 7,4, Indonezijoje -0,2, Tailande – 0,6, Filipinuose – 0,3, Vietname – 1,0, Lietuvoje kol kas – maždaug 3, Italijoje – 88,6. (kovo 21 d. duomenys)
Mirčių – 35

PRIEMONĖS, KURIŲ IMTASI:

ANKSTESNIŲ EPIDEMIJŲ PAMOKOS

Japonijoje vienokios ar kitokios epidemijos nėra naujiena. Todėl šalia bendrosios krizių valdymo sistemos šalyje yra įkurta atskira sveikatos krizių valdymo sistema. Dar 1998 metais buvo priimtas specialus Infekcinių ligų prevencijos aktas. 2012 metais, reaguojant į 2009 metų gripo epidemijos pamokas, priimtas Specialiųjų priemonių prieš pandeminį gripą ir pasirengimo bei atsako naujosioms infekcinėms ligoms aktas. 2013 metais priimtas ir specialus Vyriausybės veiksmų planas. Tačiau prasidėjus šiai pandemijai paaiškėjo, kad neužtenka net viso to, kas išvardinta. 2020 metų kovo 13 d. Japonijos parlamentas turėjo taisyti įstatymus ir pritaikyti juos šiai krizei.

KELIAUTOJŲ PATIKRA IR KELIONIŲ RIBOJIMAI

Japonija kol kas taiko tik dalinį kelionių į šalį draudimą – visiškai neįleidžiami tik atvykėliai iš tam tikrų regionų arba juose per 14 dienų iki atvykimo į Japoniją lankęsi asmenys. Tokiais regionais iki šiol paskelbtos tik dvi Kinijos provincijos – Hubėjaus bei Džeziango, kai kurie Pietų Korėjos, Irano, Italijos, Ispanijos ir Šveicarijos regionai. Taip pat San Marinas ir Islandija. Nuo 2020 metų kovo 21 dienos reikalaujama, kad visi atvykstantieji iš absoliučios daugumos Europos valstybių, Egipto bei Irano 14 dienų patys laikytųsi karantino viešbučiuose ar namuose bei nesinaudotų visuomeniniu transportu, Dar anksčiau (nuo kovo 9 d.) tokie reikalavimai taikomi visiems Kinijos, Pietų Korėjos, Honkongo ir Makao gyventojams, kuriems netaikomas visiškas draudimas įvažiuoti į šalį. Tačiau jokių specialiųjų karantino režimo priemonių (pavyzdžiui, asmenų judėjimo stebėjimo specialiomis programėlėmis ar kitomis elektroninio stebėjimo priemonėmis), kurios taikomos kitose šalyse, Japonija netaiko. Taigi, šis reikalavimas iš esmės yra asmeninės atsakomybės reikalas.

KARANTINUOTŲ ASMENŲ STEBĖJIMAS

Visi asmenys, kuriems nustatomas virusas, net jei ligos forma visiškai lengva, Japonijoje guldomi į ligonines. Kitiems karantinas netaikomas, išskyrus minėtą reikalavimą patiems karantinuotis namuose ar viešbučiuose ir nesinaudoti visuomeniniu transportu, kuris taikomas atvykusiems iš kitų šalių. Tačiau šio karantino laikymasis niekaip nestebimas.

MEDICININĖS APSAUGOS PRIEMONĖS

Japonijos gyventojai įpratę dėvėti medicinines apsaugos kaukes net jei sloguoja. Todėl dėl pandemijos keliamų grėsmių kaukių poreikis milžiniškai išaugo. Nors vyriausybė ėmėsi veiksmų ragindama gamybos imtis arba ją didinti vietos gamintojus, problemos išspręsti nepavyko. O jos mastą bent iš dalies atspindi šalyje užregistruoti muštynių gatvėse dėl kaukių (stovint eilėse prie jų) bei kaukių vagysčių atvejai. Oro uostuose naudojami termoskaneriai.

VAISTAI

Japonija dar vasario 22 d. oficialiai paskelbė, kad pradės savo gamintojo “Fujifilm” sukurtus vaistus nuo gripo “Favipiravir” testuoti kaip galimus vaistus nuo COVID-19. Kovo pabaigoje tiek Japonija, tiek Kinija, kuri išbandė šį vaistą viruso epicentre, pranešė, kad jis yra efektyvus.

GYVENTOJŲ TESTAVIMAS DĖL KORONAVIRUSO

Japonija laikosi kone konservatyviausios pasaulyje testavimo dėl viruso taktikos. Iš pradžių tai galbūt sąlygojo reagentų trūkumas, tačiau kovo viduryje Japonija pasiekė 7500 testų per dieną pajėgumus, kurie iki mėnesio pabaigos turėtų būti padidinti iki 8000 testų per dieną. Vis dėlto, šalyje ir toliau atliekama vidutiniškai vos daugiau kaip po 1000 testų per dieną. Nepaisydama kritikos tiek šalies viduje, tiek užsienyje, šalies vyriausybė laikosi pozicijos, kad masinis testavimas nereikalingas. Šalyje koncentruojamasi į vadinamųjų viruso “klasterių” nustatymą ir tyrimą. Viešai pranešta, kad buvo atsisakyta atlikti testus ir mažiausiai 290 gydytojų, nes jie esą neatitiko reikalavimų, kad tokie testai būtų atliekami.

GYVENIMO APRIBOJIMAI

Japonijoje nuspręsta uždaryti mokyklas, atšaukti masiniai renginiai ir rekomenduota visiems, kas gali, dirbti iš namų, tačiau gyvenimas šalyje nesustojo. Veikia kavinės, restoranai, laisvalaikio leidimo įstaigos, visuomeniniame transporte pilna žmonių.

EKONOMIKOS SKATINIMO PLANAS

Iki šiol jokio ekonomikos skatinimo plano šalies vyriausybė nėra priėmusi, tiesa kovo viduryje pasirodė pranešimai, kad premjeras ketina sukurti specialią grupę iš vyriausybės narių ir centrinio banko atstovų, kuri parengs tokio plano pasiūlymus. Vyriausybė neneigia, kad poveikis ekonomikai dėl koronaviruso bus milžiniškas ir lygina su jį su 2008 metų krize. Tačiau planą paskelbti ketinama tik balandį.