Aštuoni iš dešimties Rusijos gyventojų galvoja, kad reikia gerinti santykius su Vakarais

VIKTORIJA RUSINAITĖ, EUROPOS SAUGUMO PROGRAMOS VADOVĖ
26/03/2020
Europą suparalyžiavus karantinui, viešumoje pasigirdo Kremliaus siūlymų panaikinti visas visoms valstybėms įvestas sankcijas, neva, siekiant išgelbėti pasaulio ekonomiką. Taip pat, ir sankcijas Rusijai, paskelbtas po 2014 m. Krymo aneksijos ir įvykių Ukrainoje.
Kita ranka Kremlius nuo pat sankcijų paskelbimo dienos nuosekliai siekia įrodyti, kad sankcijos neveiksmingos ir netgi naudingos Rusijai. Šie Kremliaus veiksmai ypač svarbūs šalies viduje, siekiant išsaugoti palaikymą Vladimirui Putinui keičiant konstituciją, pagal kurią V. Putinas galėtų prezidentauti dar 12 metų. Deja, opozicijos protestus prieš konstitucijos keitimą apribos COVID-19 karantinas.
„Levada“ centro duomenimis, šiais Kremliaus teiginiais, kad sankcijos neveiksmingos, tiki vis daugiau Rusijos gyventojų. Paklausti „Ar jus jaudina Vakarų ekonominės sankcijos Rusijai?“ 2020 m. kas trečias atsakė: visai nejaudina. Nuo pat sankcijų paskelbimo tai yra didžiausia taip manančių Rusijos gyventojų dalis. Labiausiai Rusijos gyventojai dėl sankcijų nerimavo 2014-2016 m. – per ekonominę recesiją.

Rusijos gyventojų nuomonė, ar sankcijos palietė kiekvieną gyventoją, irgi smarkiai keičiasi. Paklausti „Ar Vakarų šalių sankcijos sukėlė problemų jums ir jūsų šeimai?“ beveik devyni iš dešimties Rusijos gyventojų šių metų vasarį manė, kad sankcijos nesukėlė rimtesnių keblumų. Tačiau ekonominės recesijos metu taip manė tik šeši iš dešimties, o trys iš dešimties teigė, kad sankcijos paveikė juos ir jų šeimą.
Net aštuoni iš dešimties Rusijos gyventojų mano, kad Rusijai reikia gerinti santykius su JAV ir kitomis Vakarų valstybėmis. Tai puiki paskata Vakarų valstybėms, šalia kitų svarbių politinių tikslų, raginti Rusiją nutraukti karinę veiklą Donbase ir grąžinti Krymą Ukrainai.
VPAI atliekami (dar nepaskelbti) tyrimai rodo, kad tiek ekspertiniais, tiek diplomatiniais veiksmais Rusija atkakliai siekia susilpninti ir panaikinti Vakarų sankcijas, todėl mums nėra pagrindo abejoti jų veiksmingumu. Sankcijomis siekiama paskatinti Rusiją kompensuoti žalą, kurią ji padarė aneksavusi Krymą ir sukėlusi konfliktą Donbase. Rusijai prisitaikant, sankcijos turėtų būti griežtinamos ir plečiamos. Epidemijos krizė nėra pagrindas sankcijas naikinti ar silpninti.